Trening w upale – zalecenia i problemy

5 2 votes
Article Rating

Sezon letni się rozpoczął, a wraz z nim wysokie temperatury. Jednak ludzie dalej wykonują treningi. I bardzo dobrze. Co chwilę można zaobserwować osoby biegające, jeżdżące na rowerze, grające w sporty zespołowe amatorsko jak również profesjonalnie. Ale jak wysoka temperatura wpływa na ludzki organizm? Jakie mogą wystąpić konsekwencje ćwiczeń w upale oprócz odwodnienia? O tym poniżej.

Choroby związane z upałem podczas ćwiczeń

Dotykają one osoby aktywne fizycznie podczas ćwiczeń w warunkach silnego stresu cieplne spowodowanego oczywiście wysoką temperaturą. Nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci. Najczęstszą chorobą związaną z upałem jest udar cieplny. Charakteryzuje się temperaturą ciała powyżej 40 ° C i zmianami stanu psychicznego. Należy go leczyć poprzez szybkie schłodzenie ciała.

Jak działa regulacja ciałą?

Bieganie z prędkością 16 km/h odpowiada pokonaniu dystansu maratońskiego w około 2 godziny 37 minut, wymaga zużycia tlenu wynoszącego około 3,7 l/min dla sportowca o wadze 70 kg (Maughan i Leiper, 1983). Dla porównania, spoczynkowe zużycie tlenu dla tej samej osoby wynosi około 0,25 l/min. Produkcja ciepła dla biegacza to około 1100 kcal/hr ”. Gdyby całe to ciepło zostało zmagazynowane, temperatura ciała rosłaby w tempie 0,330 °C na minutę. Sytuacja ta doprowadziłaby do upadku i śmierci w krótkim czasie. Podczas 2% godzin maratońskiego biegu temperatura ciała prawdopodobnie wzrasta o około 2-4 °C, więc wyraźnie widać, że mechanizmy regulacji ciepła są niezwykle skuteczne.

Czy problemy występują tylko podczas długotrwałych wysiłków?

Dużo jest przykładów wpływu temperatury na zawodników np. podczas maratonów. A czy problemy występują również podczas krótkich wysiłków? Nawet w biegach trwających krócej może wystąpić ekstremalny wzrost temperatury ciała, szczególnie gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Hughson i in. (1980) opisali 26 przypadków urazów cieplnych, które wymagały hospitalizacji wśród 2900 uczestników w dwóch kanadyjskich wyścigach na 10 km. Temperatura otoczenia na obu wyścigach wynosiła 24,3 °C i 31,8 °C. Podobne problemy mogą jednak wystąpić przy stosunkowo niskich temperaturach otoczenia. Sutton i in. (1972) zaobserwowali szereg przypadków hipertermii wśród zawodników na 14-kilometrowym biegu Sydney „Cityto-Surf” pomimo temperatury powietrza wynoszącej zaledwie 15,6 °C. Trzech zawodników, którzy upadli na ziemię, w tym wyścigu miało temperaturę w odbycie 41,5 °C lub wyższą. Podczas dłuższych wyścigów, takich jak maraton, problemy mogą być jeszcze poważniejsze. Pugh i in. (1967) odkryli, że kilku biegaczy miało temperaturę w odbycie przekraczającą 40 °C pod koniec wyścigu maratońskiego, który odbywał się w temperaturze 23 ° C. Costill (1972) zanotował temperaturę w odbycie 41,3 °C u zawodnika, który nie ukończył wyścigu maratońskiego, gdy temperatura otoczenia wynosiła 31 °C.

Podsumowanie

Wielu przypadkom chorób związanych z upałem można zapobiec poprzez przestrzeganie wytycznych dotyczących aklimatyzacji w czasie upałów, modyfikowanie sesji sportowych i ćwiczeń w warunkach dużego stresu cieplnego w środowisku, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, unikanie wysiłku w upale w przypadku choroby oraz poprzez edukację personelu medycznego, trenerów, rodziców i sportowców w zakresie wczesne rozpoznawanie i zapobieganie wyżej wymienionych chorób. W ciepłych warunkach odzież powinna być oczywiście zaprojektowana tak, aby sprzyjać utracie ciepła, a zatem powinna być lekka i luźna. W ekstremalnych temperaturach przydatne mogą być nakrycia głowy chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Odpowiednie spożycie płynów będzię miało ogromny wpływ w prawidłowej termolegulacji. Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie w dni poprzedzające wysiłek jak również podczas samego wysiłku. płyny mogą być pod postacią samej wody lub z dodatkiem węglowodanów i elektrolitów w przypadku dłuższych i bardziej wymagających aktywności.

Odwiedź media społecznościowe: Instagram, Facebook.
W przypadku chęci zadania pytań proszę o wypełnienia formularza w sekcji kontakt.

Bibliografia


    5 2 votes
    Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Oceniany
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Aneta
8 miesięcy temu

Ja w upalny dzień w ogóle nie mam siły na aktywność fizyczna. Temperatury powyżej 26 stopni już mnie wyczerpują, ale mam tak odkąd urodziłam.

Felek
Felek
8 miesięcy temu
Odpowiedź do   Aneta

Mi się też kiedyś tak wydawało, ale po paru latach biegania mój organizm dobrze sobie radzi w upalne dni. Wszystko zależy od podejścia i odpowiedniego przystosowania naszego ciała do wysilku fizycznego.